za ljubitelje i odgajivače
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

za ljubitelje i odgajivače


 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Izložbe za početnike

Ići dole 
+3
Piccolo Magnifico
irena capar-kingdom
wolf
7 posters
AutorPoruka
wolf
Administrator foruma
Administrator foruma
wolf


Broj poruka : 53
Datum upisa : 15.11.2010
Lokacija : Novi Sad

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty15th Novembar 2010, 4:58 pm

Ako do sada niste bili na izlozbama ili vam nesto nije jasno u vezi njih, mozete se raspitati, potraziti savet, nauciti o toj manifestaciji, kako funkcionise, sta vam treba itd.
Nazad na vrh Ići dole
https://patuljastipinc.serbianforum.info
irena capar-kingdom
Početnik
Početnik
irena capar-kingdom


Broj poruka : 194
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 47
Lokacija : Sarajevo,BiH

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Pripreme za Evropsku i Svjecku izlozbu   Izložbe za početnike Empty17th Novembar 2010, 7:50 pm

Interesuje me kako ovo sve funkcionise,naravno da pas treba biti pripremljen kao za svaku izlozbu,ali tipa ovih izlozbi meni nekako sve djeluje glamurozno,veliko.E sad sta me generalno interesuje,hendleri dali tamo vec na izlozbi se moze snekim dogovoriti za hendling ili vodis sa sobom hendlera,onda titule ,smjestaj itd.
Nazad na vrh Ići dole
http://ofcaparkingdomkennel.weebly.com
Piccolo Magnifico
Administrator foruma
Administrator foruma
Piccolo Magnifico


Broj poruka : 481
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 39
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty19th Novembar 2010, 8:59 pm

Kako u stvari dodjemo na ideju da izvedemo psa na izlozbu

Verovatno tako sto smo vidjeli nekoga da se sprema na izlozbu, sto smo procitali u novinama nesto o tome, sto smo vidjeli plakat sa podatcima za odrzavanje neke izlozbe, sto smo videli na Tv-u reportazu s neke izlozbe ili sto smo na internetu pronasli nesto o tome ....

Neki od nas su poceli samo kao posmatraci, neko slucajno a neko namerno - znaci odlazili su na izlozbe kao posetioci. Tu su videli rase koje su izlagane, posmatrali razne nacine izlaganja (u zavisnosti od rase) - videli mnogo razlicitosti u rasama, nacinima izlaganja, ponasanju pasa, ponasanju vlasnika i jos mnogo drugih liepih a nazalost i ruznih stvari. Tu se posetiocu ukaze prilika i da upozna neke od izlagaca, da postavi par pitanja o rasi ... pa neretko nakon toga taj posetilac (posmatrac) i sam dodje na ideju da kupi izlozbeni primjerak psa i sam pocne da izlaze.

Ima onih koji su na svoju prvu izlozbu otisli upravo kao izlagaci (i mi smo jedni od takvih) - pa tako 'na bojnom polju' upoznaju sve ono sto bi trebalo da poznaju da bi mogli da kazu da su 'izlagac' - u stvari tek kada tako dodju u ring - shvate kako nista ne znaju i koliko u svemu tome ima 'sve ima svoje zasto i zato'.

Da krenemo nekako od pocetka

Znaci da biste mogli da idete na izlozbu kao IZLAGAC - treba da imate psa (pse) s urednom radnom knjizicom, rodovnikom, potvrdom da je pas zdrav i da u neku ruku budete upoznati sa osnovnim pravilima izlaganja. (ima vise vrsta izlozbi)

Priprema psa za izlozbu

Da vi ne biste bili 'crna ovca' na izlozbi, vas pas treba da bude upoznat s nekoliko situacija koje ce morati da prodje na izlozbi.

Pas treba da bude naviknut na povodac i ogrlicu. - u ring cete uvoditi psa, da ide uz vas, da ne skida ogrlicu, da se ne trza. Psa na povodac i ogrlicu ucite takodje od malena - stavljate mu ogrlicu, verovatno ce na pocetku biti valjanja, cesanja, pokusaja da se skine to strano telo s vrata, no vremenom ce pas da se navikne na to. Preporucili bih da ne drzite psu stalno ogrlicu na vratu (ukoliko bas nije neophodno), posebno metalnu, jer ona cesto osteti dlaku - ako bas treba da drzite ogrlicu, uzmite neku ogrlicu od prirodnog materijala, mekanu.

Sa povodcem je slicno, znaci kad se pas navikne na ogrlicu, jednostavno uzmete kraci kanap i vezete psu oko vrata da on to onako sam nosi/vuche po stanu (dvoristu). Na pocetku ce ga sve to iritirati, hvatat ce to uze (ne bih preporucili lanac), vuci ga tamo vamo, no brzo ce to prestati da ga iritira i to ce prihvatiti kao normalno.

Tek onda mozete da predjete na pocetnu vezbu vodjenja na povodcu. Te vezbe na pocetku izvodite u zatvorenom prostoru uz nesto hrane ili igracku kao mamac - nemojte da se natezete sa psom, da ga stavite u situaciju da trza ili slicno, jednostavno psa namamite da ide gde vi hocete, uz lepe reci i naravno pohvalu kada to uradi. Nemojte ocekivati da ce pas odmah da ide pored vas kao da je godinama vezbao, za sve to treba vremena, strpljenja i mnogooooooooo ljubavi.

pregled zubala - sudija ce da pod obavezno pregleda zubalo vasem psu, nebitno u kojem razredu bio prijavljen. To treba da ucite psa od malena, lagano, sve po malo.

Znaci nema razvaljivanja vilice stenetu da biste ga naucili da pregleda zubalo - tako cete samo postici suprotan efekat. Radite to lagano, mazite psa, pa prvo ga ucite da mu samo dirate njusku i pomalo dizete usnice, da pogledate zube s poljne strane. Kada pas prestane da reaguje, tj kada vidite da takav pristup pas prihvata kao normalan, krenite dalje - a to je da mu prvo podignete usnice s prednje strane kako biste videli prednji deo zubala i zagriz - a onda podizite usne dalje, malkice okrecuci glavu psa u stranu radi boljeg pregleda (ne previse). Kada vidite da je pas i taj deo savladao tako da to prihvata kao normalno, lagano mu otvorite vilicu, s dva prsta lagano pritisnite jezik, da bi sudija mogao da vidi unutrasnjost zubala. Dobro pazite da psu prilikom navikavanja na pregled/pregled zubala ne pritisnete nosnice, pa da ne moze da dise - ako mu pritisnete nosnice, pas ce se otimati makar i vec bio naviknut an pregled zubala.
OBAVEZNO nakon toga pomilujte psa i kazite mu par finih rieci tj pohvalite ga.

Prie pregleda zubala u ringu - psu naredite da sedne, i tako pokazujte zubalo psu ili tako drzite psa dok sudija sam pregleda zubalo. Tako cete najlakse da kontroliste psa da ne dodje do neke nezeljene situacije (ujedanja, otimanja, skidanja ogrlice i slicno), jer ne zaboravite

'svaka agresivnost psa prema coveku ili coveka prema psu povlaci diskvalifikaciju' - bar je tako na svakoj iole normalnoj izlozbi.


pregled testisa - to je isto nesto sto ce muski predstavnici trebati da prodju ukoliko se pojave u ringu. Na taj dodir takodje treba da naviknete psa ranije, slicno kao kod pregleda zubala, znaci polako milujete psa od vrata preko trbuha i slabina do zadnjeg diela, blago predjete rukom preko testisa i spustate ruku niz slabinu. To je nesto sto ne smete da radite brzo, grubo, i neocekivano, jer vecina muzjaka ce onda da reaguje burno. Kada sudija zatrazi da pregleda testise psa, jednom rukom drizte psa za povodac-ogrlicu, da drugom ispod stomaka. Neke sudije traze da psa podignete na zadnje noge i tako pregledaju testise,jer je nedostatak testisa mana za diskvalifikaciju.

Da naviknete psa na dodir
.
To je takodje nesto sto psa treba da ucite od malena. Da se ne trza na dodir, jednostavno da navikne da mu se nista ruzno nece dogoditi ako ga dodirujete. Vremenom, zamolite nekoga od ukucana ili prijatelja da to cini, tako ce pas da navikne da ne reaguje burno na tudje dodire.

Neka pas navikne na prisustvo drugih pasa - to takodje treba da radite mnogo pre no sto se pojavite na izlozbi. Zamolite prijatelje koji imaju pse da se nadjete na nekom neutralnom terenu, ali morate biti oprezni da psa - posebno dok je jos stene, ne pustate sa drugim dominantim primercima, to moze da dovede do toga da drugi (obicno) veci pas preplasi vase stene i da mu ta trauma ostane dugo u sjecanju, sto ce se svakako pokazati na izlozbi gde ce biti veliki broj pasa. Najbolje vam je da nadjete neko stene iste ili rpiblizne dobi, po mogucnosti suprotnog pola, ili ako je pas stariji, da to bude neki mirniji pas koji je navikao da se stenci igraju sa njim.

Ako je vas pas takvog temparamenta da uviek obraca paznju na druge pse, jednostavno se potrudite da mu paznju skrenete na nesto drugo, na vas, na vodica. I tu je, za vreme dok cekate sudjenje, resenje kavez.

Jednim imenom ovo sve gore nabrojano se zove - socijalizacija.

Pas treba da stane u stav kako bi sudija bio u stanju da ocieni vaseg psa. Treba da ste pre nego sto pocnete i sami da izlazete, upoznati s tim na koji nacin se radi prezetacija vaseg psa. Nekog psa postavi vodic i drzi (glavu, bradu, rep ...). Neke sudije traze da postavite vaseg psa na stalak.
Nemojte da se iznenadite ako vas pas na svojoj prvoj izlozbi bude van sebe, ne bude hteo da stane, ne dozvoli rpegled zubala i slicno - cak i ako je sve to s vama prie izlozbe (kod kuce) radio bez prekorno. Sve je to za njega novo, i nemojte da budete ljuti na svog psa, umirite ga, neka oseti da ima vasu podrsku- verovatno ce na sledecoj izlozbi biti bolje, dok se malo navikne i shvati da to nije nista strano ni strasno.

Pas za izlozbu treba da bude uredan i cist.
Znaci, pas se na izlozbi treba pokazati u punom svetlu. iscetkajte ga, obrisite krpom neka se svaki misic ocrtava.

Prijavljivanje psa za izlozbu

Prijaviti psa za izlozbu treba u roku da bi organizator upisao ime vaseg psa u katalog koji se obicno stampa nekoliko dana pred izlozbu.

Prijavu mozete da pronadjete u kinoloskom drustvu, na nekoj od izlozbi, u novinama , na internetu.

Nekada se prijavljivanje moze izvrsiti putem fax-a,telefona
i jos jedan, vrlo efikasan nacin prijavljivanja - a to je internet. (sve to zavisi od organizatora izlozbe)

U prijavi treba da upisete:
-ime psa
-roditelje
-datum stenjenja
-broj rodovnika
-boju i duzinu dlake (kratka-duga i nijansa)
-ime i adresu odgaivaca
-ime i adresu vlasnika - tj vase podatke
na svakoj od prijava pise datum odrzavanja mesto odrzavanja izlozbe, lista sudija, izlagacki razredi, cene izlaganja i uslovi izlaganja, vreme uvodjenja pasa i pocetak sudjenja na izlozbi ...

Priprema za polazak na izlozbu

Kako smo vec rekli - pas treba da ima rodovnik, radnu knjizicu i uredan zdravstveni karton, potvrdu o vakcinaciji ( u pasosu) - pa prema tome - ta dokumenta nemojte da zaboravite kada krecete na izlozbu.

Ostalo sto obavezno ide uz psa je njegova posuda za vodu, kavez (ako ga imate, a moja preporuka je da ga nabavite jer cete tako lakse da kontrolisete psa a ujedno i da sprecite pristup nepoznatim licima i drugim psima ka vasem psu), nesto hrane, cebe, i poneka igracka. Vama bih savetovali da ponesete za sebe stolicu na rasklapanje da mozete da sednete (jer na vecini nasih izlozbi takvo nesto nije obezbedjeno), i ukoliko znate da na tom terenu nema hladovine, da ponesete suncobran - lakse cete podnositi vremenske (ne)pogode i vi i vas pas.
Dovoljna kolicina vode za psa i vas se podrazumjeva - iako na vecini izlozbi ima osiguran pristup pijacoj vodi.

Organizujte se tako da vam ostane dovoljno vremena za putovanje, nekoliko usputnih stajanja (ako je izlozba par casova voznje ili duze), imajte na umu vreme koje ce vam trebati da pronadjete parking, da izvedete psa da se olaksa pre ulaska u izlozbeni prostor (ne ring, nego prostor izlozbe) i vreme koje ce vam trebati da uzmete ocensku listu (ukoliko organizator nije oc.listu vec raspodelio po ringovima), da utvrdite gde je vas izlagacki ring, da pronadjete mesto gde cete se smestiti i napokon - mesto da se smestite. Obicno uz pomagaca, to sve ide lakse.
Znaci - mislite na vrijeme :think:

Kada se smestite, raspitajte se u ringu kada je na redu za sudjenje vasa rasa (na nekim izlozbama je to napisano na ogalsnoj ploci pored ringa, ako se sudija drzi redosleda).

Izlagacki broj stavite na vidno mesto na majici ili rukavu.

Ulazak u ring

Sam ulazak u ring ce uslediti nakon sto vas sudija (ili sekretar ringa, stazista u ringu) prozove po kataloskom broju.

Svaki sudija koji postuje kinoloski sudijski bon ton - ce vas pozdraviti i pre pocetka ocjenjivanja psa vam pruziti ruku i upitati vas koliko je star pas.

Sledi pregled zubala, testisa, stavljanje psa u stav, hodanje u krug, paralelno ili kako vec to sudija zahteva i pisanje ocenske liste.
Sve vreme dok ste u ringu, trudite se da budete sto mirniji i sto prisebniji jer i pas oseti vasu nervozu cak i ako se svim silama potrudite da je drzite u sebi. Ako ima vise pasa u vasem razredu, dok sudija ostalim psima pregleda zubala i testise, vi vaseg psa postavite u hlad (ako je izlozba na otvorenom), budite pored njega, i podrzavajte ga tiho mu tepajuci (da mu date samopozudanje, posebno ako mu je to prva izlozba).
U ringu treba da radite sve sto sudija zahteva.

Neretko nam se desi da smo nezadovoljni sudijskom ocenom, nego i mi treba da postujemo izlagacki bon ton i da se sudiji zahvalimo. Ako nismo zadovoljni sudjenjem i mislimo da smo osteceni, obicno ima delegat izlozbe. Nas Vam ej predlog da jednostavno vise ne izlazete psa kod sudije kod kojeg niste bili zadovljni sudjenjem. To je nabezbolniji nacin za vas kao izlagaca/odgajivaca da bojkotujete ne fer sudjenje na izlozbi.

Nakon zavrsetka izlozbe, pustite psa van izlozbenog prostora da se olaksa, dajte mu da jede, da se napije vode, vi odahnite i krenite lagano kuci.

Ako ima neko nesto da doda slobodno.....
Very Happy Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://piccolomagnifico.weebly.com
Padre
Početnik
Početnik
Padre


Broj poruka : 73
Datum upisa : 18.11.2010
Godina : 52
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 6:30 am

Jos jedna mala opaska (mi smo to naucili na nasoj gresci).
Kada hodate u ringu pas treba da bude okrenut sudiji a ne npr. na desnoj strani (ako smo tako navikli) ukoliko nam je sudija s leve strane.
Nazad na vrh Ići dole
mina-malizmaj
Početnik
Početnik
mina-malizmaj


Broj poruka : 77
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 31
Lokacija : Zemun

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 3:25 pm

pas, inace uvek treba da ide sa leve strane... i zbog ringa i sudije, ali setite se kako se pravilno ide ''ulicom''.. treba da se ide sa te strane ulice da vam auto uvek ide u susret tj. sa leve strane, a kad bi vam pas bio sa desne strane bice na ulici, a sa leve ce biti na travi i moci ce i da piski i sve ostalo...

malo komplikovano sroceno ali nema veze... nadam se da ce svi razumeti.. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.malizmaj.rs
Padre
Početnik
Početnik
Padre


Broj poruka : 73
Datum upisa : 18.11.2010
Godina : 52
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 3:50 pm

mina-malizmaj ::
pas, inace uvek treba da ide sa leve strane... i zbog ringa i sudije, ali setite se kako se pravilno ide ''ulicom''.. treba da se ide sa te strane ulice da vam auto uvek ide u susret tj. sa leve strane, a kad bi vam pas bio sa desne strane bice na ulici, a sa leve ce biti na travi i moci ce i da piski i sve ostalo...

malo komplikovano sroceno ali nema veze... nadam se da ce svi razumeti.. Very Happy

Posebno kod mene kod koga ide trotoar, pasnjak za piskenje pa kolovoz i ciji pas obicno ide s desne strane jer sam ja desnjak Smile
Mina hvala ti na savetu samo trebace meni vremena da se sada naviknem da vodim psa 's pogresne strane' Smile
Nazad na vrh Ići dole
mina-malizmaj
Početnik
Početnik
mina-malizmaj


Broj poruka : 77
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 31
Lokacija : Zemun

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 4:34 pm

sve se moze.. Very Happy pomocice ti tvoj keric sigurno, njemu vise odgovara da ide potravi nego po ulici.... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.malizmaj.rs
Padre
Početnik
Početnik
Padre


Broj poruka : 73
Datum upisa : 18.11.2010
Godina : 52
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 4:36 pm

mina-malizmaj ::
sve se moze.. Very Happy pomocice ti tvoj keric sigurno, njemu vise odgovara da ide potravi nego po ulici.... Very Happy

Naravno, samo njemu je trava s DESNE a ne s leve strane Sad kada se setamo.
Nazad na vrh Ići dole
mina-malizmaj
Početnik
Početnik
mina-malizmaj


Broj poruka : 77
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 31
Lokacija : Zemun

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 4:38 pm

pa onda ides pogresnom stranom ulice.. Very Happy flower
Nazad na vrh Ići dole
http://www.malizmaj.rs
Padre
Početnik
Početnik
Padre


Broj poruka : 73
Datum upisa : 18.11.2010
Godina : 52
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 4:42 pm

mina-malizmaj ::
pa onda ides pogresnom stranom ulice.. Very Happy flower

Ne, nego ide zgrada, pa trotoar, pa zeleni pojas pa ulica... Pitaj arhitektu zbog cega je 'nakrivo' projektovao Smile
Mada sta je pogresno? Kada pisem obicno pisem s leva na desno, ali kad pisem na hebrejskom onda je 'prava strana' s desnog na levo Smile
Nazad na vrh Ići dole
mina-malizmaj
Početnik
Početnik
mina-malizmaj


Broj poruka : 77
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 31
Lokacija : Zemun

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 4:44 pm

hehehe. pa treba da ides tom stranom ulice da ti kola idu u susret.. sto znaci sa leve strane... Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://www.malizmaj.rs
Padre
Početnik
Početnik
Padre


Broj poruka : 73
Datum upisa : 18.11.2010
Godina : 52
Lokacija : Beograd

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 5:34 pm

mina-malizmaj ::
hehehe. pa treba da ides tom stranom ulice da ti kola idu u susret.. sto znaci sa leve strane... Very Happy

Tako i idem.
Ne budi lenja nego ovih dana prodji ispred YUBC na Novom Beogradu pa proveri sama Smile
A Diska najvise setam na povocu upravo kada ga vodim na posao (da kod kuce ne tuguje sam). Naravno da ha po parkovima i sl. mestima ne drzim na povocu vec pustam da uziva u blagodetima slobodnog trckaranja.
Nazad na vrh Ići dole
Siniša
Početnik
Početnik
Siniša


Broj poruka : 52
Datum upisa : 17.11.2010
Godina : 51
Lokacija : Bačka Palanka

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty20th Novembar 2010, 9:55 pm

irena capar-kingdom ::
Interesuje me kako ovo sve funkcionise,naravno da pas treba biti pripremljen kao za svaku izlozbu,ali tipa ovih izlozbi meni nekako sve djeluje glamurozno,veliko.E sad sta me generalno interesuje,hendleri dali tamo vec na izlozbi se moze snekim dogovoriti za hendling ili vodis sa sobom hendlera,onda titule ,smjestaj itd.

Irena pas se mora navici na hendlera, moraju se upoznati a na samoj izlozbi slozices se ipak nemaju dovoljno vremena za upoznavanje. No sve je lakse ako je pas pripremljen i naviknut da ga vodi nepoznata osoba i tad je moguce da hendler samo ulece i uzima psa i uvodi u ring a ako ne negine period privikavanja i provodjene nekog vremena sa hendlerom (kod hendlera).
Bora i ja smo na jednoj izlozbi probali da zamenimo pse i da medjusobno hendlamo. Iiiiiii...... Borin pas je isao sa mnom u ring ali moj Macho nije zeleo da ga Bora hendla, seo je kao ukopan iako sam ja sa Borinim psom isao ispred njega. Znaci sve je stvar navike psa.
Nazad na vrh Ići dole
irena capar-kingdom
Početnik
Početnik
irena capar-kingdom


Broj poruka : 194
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 47
Lokacija : Sarajevo,BiH

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty3rd Januar 2011, 8:58 am

Cinjenica je da se sa psom zaista treba raditi u pogledu svega,mada ima pasa koji se skroz drugacije ponasaju u ringu i izvan njega i moje neko misljenje da svaki pas treba proci jedan nivo dresure i to poslusnosti pa se tako u zadnje vrijeme bavim sa mislju da svakog svog psa ptp posebno posaljem.Sto sam se osvrnula na hendlanje ,zato jer mislim da hendleri koji se profesionalno bave sa tim izvuku ono najbolje iz psa dok da budem iskrena ja to neznam.A opet sa druge strane da dam nekome svog psa jednostavno nepomisljam na to jer nevjerujem nikome sve moze ali dok sam ja tu i dok gledam.
Nazad na vrh Ići dole
http://ofcaparkingdomkennel.weebly.com
Zorica-malizmaj
Moderator
Moderator
Zorica-malizmaj


Broj poruka : 351
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd (Zemun)

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty4th Januar 2011, 10:06 am

U pravu ste Irena ali zato se i organizuju tzv. skolice za pse gde se rade razne stvari u zavisnosti od uzrasta psa, od socijalizacije (puppy school) do poslusnosti i ring dresure. Svaki pas treba da zna osnovne stvari (da dodje na poziv, da stane kada mu se kaze, da prestane da obavlja radnju koju je radio kada cuje "fuj", ...) a za izlaganje treba da lepo ide na povodniku, da zna da prati ritam handlera, da dozvoli pregled zubala i testisa (muzjaci), da stoji u stavu koliko je potrebno... Sa psom koji sam lepo stane (tj. koji je tako gradjen da mu je to prirodan polozaj) dobro je uraditi tzv. free handling, tj. pas stoji ispred vas i gleda vas u oci ili ruku, kako ga naucite. Za one koji prirodno ne stoje lepo ili se plase pa se podvlace (podvlace pod sebe zadnje noge i samim tim krive ledja a takodje i rep drze pod sobom) neophodno je drzanje tako da pas stoji u stavu dok ga sudija oceni. Za free handling treba pas da je dobro socijalizovan i mora se sa njim dosta raditi. Jedino sto tu pali je pozitivna motivacija, kada pas rado uradi sta od njega trazimo. Naravno mito je hrana, najteze je raditi sa psom koji ne voli da jede.

Sto se handlera tice... Ako je pas bas dobro obucen i naviknut da ide sa nepoznatim osobama, moguce je na izlozbi angazovati handlera (ako ga "nalovite" slobodnog) ali to je redje a handleri nece da se brukaju u ringu sa nevaspitanim psim a i sebi ruse reputaciju. zato svaki handler insistira da pas provede kod njega barem 10 dana ili dve nedelje. Sa psima koji su bas jako vezani za vlasnika i prestaju da jedu kada promene dom to nije moguce, barem ne u periodu izlozbi jer ako pas ne jede omrsace a onda nije za ring. zakljucak: za sta god da se oslucite, traba da uradite planski i na vreme. Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://malizmaj.do.am
irena capar-kingdom
Početnik
Početnik
irena capar-kingdom


Broj poruka : 194
Datum upisa : 16.11.2010
Godina : 47
Lokacija : Sarajevo,BiH

Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty4th Januar 2011, 9:36 pm

Te skolice ja bi to zakonom obavezala da svako ko zeli prvo nabaviti psa i nabavi ga da mora da ide u skolu kao sto je to obavezno u nekim zapadnim zemljama.Ja licno sam ogroman propust napravila sa svojim Paxom ,pas koji ima prirodan stav netrebas ga uopste namjestati i slicno i strahoviti je inteligentan ali ga razmazila da nista neslusa pa ga zbog toga nevodim na izlozbe, pas koji ima toliki kinoloski potencijal,njega cak mislim poslati na tu dresuru prvenstveno i mislim da mu netreba uopste puno samo neko da pravilno radi sa njim sto ruku na srce ja stvarno nemam vremena,nazalost.

To oko hendlera tu ste upravu,logicno.
Nazad na vrh Ići dole
http://ofcaparkingdomkennel.weebly.com
Sponsored content





Izložbe za početnike Empty
PočaljiNaslov: Re: Izložbe za početnike   Izložbe za početnike Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Izložbe za početnike
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
za ljubitelje i odgajivače :: Izložbe pasa :: Pripreme za izložbu-
Skoči na: