za ljubitelje i odgajivače

PrijemPrijem  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

Share | 

Inteligencija kod pasa - pseći IQ

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Siniša
Početnik
Početnik

Broj poruka : 52
Datum upisa : 17.11.2010
Godina : 45

PočaljiNaslov: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   17th Novembar 2010, 8:16 pm

Evo jednog testa inteligencije kod pasa:

Da li vaš ljubimac ume da pronađe svoj omiljeni keks ?
I da li on zaista ume da prepozna vašu mimiku ?
Ovim testom i treningom ćete to i otkriti.

1. Zapažanje stvari
Uzmite dve posude koje se razlikuju po veličini i obliku. Vaš pas bi trebalo da bude na metar od vas i da vas posmatra. Okrenite posude i ispod jedne stavite omiljenu poslasticu svog ljubimca. Recite mu : Traži !

A) Potrčao je ka pravoj posudi.
B) Obe je prevrnuo.
C) On ih samo njuška
D) Ne pokazuje nikakvu reakciju

2. Tumačenje signala
Vaš pas treba da sedi preko puta vas. Držite u ruci njegovu omiljenu poslasticu i posmatrajte ga. Sada stavite ruke iza leđa i premestite poslasticu iz jedne ruke u drugu. Stisnite ruku u pesnicu. Zatim ruke stavite u stranu i glavu okrenite u pravcu poslastice. Recite komandu : Traži!

A) Otići će ka pravoj ruci.
B) Trčaće gore-dole.
C) Otrčaće do prazne ruke.
D) Uopšte ne reaguje.

3. Pronalaženje puta
Stanite sa psom ispred visoke ograde, koja na jednom mestu ima rupu. Bacite stap preko ograde i recite: Traži!

A) Vaš pas ce pronaći prolaz kroz ogradu.
B) Vaš pas laje i počinje da kopa.
C) Vaš pas pokušava da preskoči ogradu
D) Vač pas uopste ne reaguje.

4. Poznavanje situacije
Obucite svoju jaknu, ali nemojte progovoriti ni jednu reč. Uzmite potom povodac za psa i ključeve. Kako reaguje Vaš pas ?

A) Potrčao je ka vratima
B) Potrčao je ka vama
C) Samo vas posmatra
D) Uopšte ne reaguje

5. Razumevanje raspoloženja
Sedite pored svog psa na rastojanju od oko dva metra. Posmatrajte ga, ali tako da izbegnete da ga pogledate u oči. Najpre pokušajte da ne pokažete nikakvu emociju. Obratite pažnju da li on vas posmatra. Izbrojte u sebi do deset, a onda mu se nasmejte. Šta radi Vaš pas ?

A) Veselo je potrčao ka vama.
B) Napravio nekoliko koraka, a onda stao.
C) Ustao je i otišao na drugu stranu.
D) Uopšte ne reaguje

6. Uzimanje hrane
Kao kavez možete da upotrebite korpu za bicikl, koju ce te prčvrstiti za drvenu dasku. Poslasticu svog ljubimca stavite na traku, koja će biti u kavezu. Između daske i kaveza mora da postoji mali otvor, iz kojeg ce viriti traka. Vaš pas treba da prepozna da u zadatoj situaciji mora da povuče traku da bi dosao do poslastice.

A) Uspeo je.
B) Prvo je išao oko kaveza, a onda je povukao traku.
C) Počeo je da grebe kavez i uz vašu pomoć uspeo je da povuče trake.
D) Uopšte ne reaguje.

7. Pokazivanje hrabrosti
Pomoću stolica i ćebeta pokušajte da napravite tunel od oko tri metra. Obratite pažnju da li je sve dobro prčvršćeno da se Vaš pas ne bi povredio. Na drugom kraju "tunela" ostavite njegovu poslasticu.

A) Usudio se da prođe kroz tunel i pojeo je poslasticu.
B) Otrčao je samo do polovine i vratio se.
C) Trči sa spoljne strane tunela
D) Uopšte ne reaguje

8. Provera pamćenja
Vaš pas sedi na sredini sobe. Pokažite mu poslasticu i stavite je u jedan ugao. Onda nakratko napustite prostoriju zajedno sa njim. Odmah zatim on ponovo može da uđe. Recite mu: Traži!

A) Vaš pas je odmah otrčao do svoje poslastice.
B) Vaš pas je prvo sve onjušio.
C) Vaš pas Vam se mota oko nogu i maše repom.
D) Vaš pas uopšte ne reaguje

9. Oslobađanje
Dajte psu da onjuši neko tanko ćebe. Potom ćebe bacite na njega.

A) Pas maše glavom i oslobodio se.
B) Pas laje i stoji u mestu
C) Pas je otrčao zajedno sa ćebetom.
D) Uopšte ne reaguje.

10. Prepoznavanje veće gomile
Stavite u dve porcije različitu količinu hrane na koju ćete zatim staviti komadić kartona. Vas pas treba sve da posmatra. Potom moze da pokupi nagradu.

A) Otišao je ka većoj gomili
B) Otišao je ka manjoj gomili a onda ka većoj.
C) Neodlučno trčkara tamo-amo.
D) Uopšte ne reaguje.
Nazad na vrh Ići dole
Zorica-malizmaj
Moderator
Moderator

Broj poruka : 351
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 59

PočaljiNaslov: Re: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   19th Novembar 2010, 4:49 pm

Kraj? Basketball

A tumacenje? Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://malizmaj.do.am
Siniša
Početnik
Početnik

PočaljiNaslov: Re: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   19th Novembar 2010, 11:54 pm

E sad ako ste završili sa testiranjem i sabrali poene evo i rezultata istog:

1. Zapažanje stari
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

2. Tumačenje signala
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

3. Pronalaženje puta
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

4. Poznavanje situacije
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

5. Razumevanje raspoloženja
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

6. Uzimanje hrane

A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

7. Pokazivanje hrabrosti
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

8. Provera pamćenja

A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

9. Oslobađanje
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

10. Prepoznavanje veće gomile
A) 5 bodova
B) 3 boda
C) 2 boda
D) 0 bodova

35 do 50 bodova
RADOZNALKO
Odlično! Vaš ljubimac je neverovatno radoznao i pametan. Ovi zadaci zaista nisu bili jednostavni. I ne postoji pas koji ovaj trening može da savlada bez pomoći ili prethodnih vežbi. Ali Vaš pas je sakupio odličan broj bodova. To znači da on voli izazove i da su mu oni potrebni. Ako budete sa njim trenirali svaki dan, moći ćete da ga naučite pravim vratolomijama.

18 do 34 bodova
LUKAVKO
Zašto da se umaram kada na lak način mogu da dođem do poslastice? Upravo ovako razmišlja Vaš pas - i to je vrlo lukavo. Ukoliko želite da ga podstaknete, onda svakog dana uradite po dva zadatka iz ovog treninga. Ipak, svaki zadatak treba da potraje najviše šest minuta. Potom je važno da napravite pauzu. I ne zaboravite da pohvalite svog psa! Svako priznanje će ga oduševiti.

0 do 17 bodova
LEŽERAN TIP
Vaš pas ne želi da reši nijedan zadatak? Bez brige: to ne znači da on nije pametan već samo da je lenj. Njega prvo morate da motivišete. Kako ćete u tome uspeti? Dajte mu omiljenu poslasticu svaki put kada izvrši komandu Sedi ili Mesto. Onda uvežbavajte komande Uz nogu ili Dođi. Ako vam to uspe, tek tada možete da započnete sa ovim treningom. Vrlo je važno da Vašem psu bude zabavno dok vežba.
Nazad na vrh Ići dole
"Canis Fabella"
Početnik
Početnik

Broj poruka : 68
Datum upisa : 16.11.2010

PočaljiNaslov: Re: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   21st Novembar 2010, 6:59 pm

Eh Siniša, ja zasigurno u kući imam jednoga genijalca Very Happy
Kćerka mi još nije diplomirala No ona nije ta, ali zato je Odella odradila test s tolikim žarom u što nisam niti sumnjala Very Happy Mada moram odati i kćerki priznanje jer ona radi sa Odellom dresuru I love you

Bez ikakvih prethodnih vježbi, radili smo zadatak po zadatak, sve smo ih obavili, osim 6-toga jer nemamo tražena pomagala. Moja pametnica Odella ih je sve odradila s excellent Smile Ukupan broj bodova je 45 cheers

Sada ozbiljno razmišljam budući da je prijemni ispit završila na koji faks da je upišem Rolling Eyes

Uvjerena sam da svaki patuljasti pinč može s velikim uspjehom sve te zadatke napraviti i voljela bih da svi probate zadatke sa svojim pinčom jer je stvarno zabavno i veselo za nas i za njih Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Siniša
Početnik
Početnik

PočaljiNaslov: Re: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   21st Novembar 2010, 10:47 pm

E Melita ne znam što nisam iznenađen što je Odella genijalac! Very Happy

Ja takođe iznenađen Macho-ovom inteligencijom i njegovom brzim učenjem posle perioda adolescencije kad sam na sajmu video igračke za razvoj inteligencije ostao sam očaran i igračkama i psima koji ih sa lakoćom rešavaju odlučim da kupim Macho-u "Dog Fighter" http://www.nina-ottosson.com/DoFighterwood.htm nadajući se da će se bar malo pomučiti. Jedva sam čekao da stignem kući i da se nas dvojica poigramo malo. Ja sam ostao Shocked rešio ga je iz prvog pokušaja..... Laughing tako da nam Dog Fihter više nije interesentan Wink .

I zato mislim da su zaista inteligentni psi.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content

PočaljiNaslov: Re: Inteligencija kod pasa - pseći IQ   

Nazad na vrh Ići dole

Inteligencija kod pasa - pseći IQ
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Parenje pasa-nesto o tome...
» Gastritis kod pasa
» Epilepsija kod pasa