RAZVOJ ZUBALA PASA I MAČAKAŠtenci i mačići pasa i mačića rađaju se bez zuba. Prvi zubi koji niču nazivaju se mlečni zubi, i kod štenadi nicanje zuba počinje između druge i četvrte nedelje života, a najkasnije sa 35 dana starosti, kod mačića počinje sa drugom nedeljom života i završava sa sedam nedelje života. Mlečni zubi po obliku i funkciji vrlo liče na stalne zube, koji će ih zameniti, samo što su manji po veličini i šiljatijih su vrhova.
Štenci normalno imaju 28 mlečnih zuba, i to 12 sekutića, 4 očnjaka i 12 pretkutnjaka. Mačići imaju 26 mlečna zuba i to 12 sekutića, 4 očnjaka i 10 pretkutnjaka (šest u gornjoj i četiri u donjoj čeljusti).
Kod razvoja mlečnih zuba vlasnik šteneta ili mačića treba obratiti pozornost da li je nicanje zuba normalno i ako postoje nepravilnosti u broju mlečnih zuba tada se mora obratiti veterinaru koji će proceniti da li problem postoji i da li se može rešiti.
Stalni zubi kod pasa se počinju izmenjivati sa mlečnim kod pasa nakon tri meseca starosti, a kod mačaka između trećeg i šestog meseca starosti. Prvo se izmenjuju sekutići, zatim pretkutnjaci, kutnjaci i očnjaci. U potpunosti izmena mlečnog u stalno zubalo mora biti završena sa sedam meseci starosti. Odrastao pas ima 42 stalna zuba i to 12 sekutića, 4 očnjaka, 16 pretkutnjaka i 10 kutnjaka (četiri u gornjoj i šest u donjoj čeljusti). Odrasla mačka ima 30 stalnih zuba i to 12 sekutića, 4 očnjaka, 10 pretkutnjaka (šest u gornjoj i četiri u donjoj čeljusti) i 4 kutnjaka.
Kod normalnog zagriza pasa i mačaka sekutići gornje čeljusti prelaze preko sekutića donje čeljusti, a očnjaci gornje su rostralno od očnjaka donje čeljusti. Ovakvo zubalo se naziva makazasto zubalo i kod večine rasa pasa i mačaka predstavlja normalno zubalo (postoje rase pasa kod kojih postoje odstupanja).
Nepravilnosti u razvoju zubala
Postoji pravilo u veterinarskoj stomatologiji da dva zuba istog tipa, nikada ne smeju biti na istom mestu u ustima u isto vreme. To znači da mogu nastati kasniji poremećaji položaja stalnog zuba ako istovremeno postoji mlečni i stalni zub na jednom mestu. To znači da mlečni zub trebamo izvaditi nakon što je stalni probio desni. Taj zahvat obavezno izvodi veterinar u opštoj anesteziji, jer postoji mogućnost oštećenja stalnog zuba što predstavlja trajne posledice na izgled zubala.
Ne nicanje jednog ili više zuba predstavlja nasledni problem. Može se desiti i da je mlečni zub postojao, a da stalni koji ga mora zameniti ne postoji, ali i obrnuto. Sigurno postojanje ili nepostojanje stalnog zuba ili njegove alveolarne osnove u čeljusti donosi se na temelju rendgenskog pregleda. Ako alveolarna osnova zuba ne postoji, to znači da ne postoji ni genetska osnova za razvoj zuba, a ako ona postoji tad zbog nekih razloga on ipak nije nikao, ali ima genetsku osnovu za razvoj. Faktori koji mogu uticati da stalni zub, ako postoji a ne nikne jesu: loša i neprimerena ishrana, nedostaci vitamina i minerala u ishrani šteneta i mačića, traume i mehanička oštećenja čeljusti. Psi koji nemaju genetsku osnovu stalnoga zuba, prema kinološkim propisima isključuju se iz rasploda.
Pseći zubi2-4 nedelje starosti - počinju izbijati mlečni zubi
8-nedelja starosti - komplet od 28 mlečnih zubića (14 u gornjoj i 14 u donjoj celjusti): 12 sekutića, 4 očnjaka i 12 pretkutnjaka
3-4 meseca starosti - počinje izmena zuba
6-7 meseci starosti - svi mlečni zubi izmenjeni za 42 (ima izuzetaka sa manje zuba) stalna zuba (20 u gornjoj i 22 u donjoj celjusti i to: 12 sekutića, 4 očnjaka, 16 pretkutnjaka (4 u gornjoj i 6 u donjoj čeljusti) i 10 kutnjaka.

sekutići - eng. incisors
očnjaci - eng. canines
pretkutnjaci - eng. premolars
kutnjaci - eng. molars
Mačji zubi
2 nedelje starosti - počinju izbijati mlečni zubi
4 nedelje starosti - 12 mlečnih sekutića
6-7 nedelja starosti - komplet od 26 mlečnih zubića: 12 sekutića, 4 očnjaka i 10 pretkutnjaka (6 u gornjoj i 4 u donjoj čeljusti)
3-6 meseca starosti - traje izmena zuba
6-7 meseci starosti - svi mlečni zubi izmenjeni za 30 stalnih zuba: 12 sekutića, 4 očnjaka, 10 pretkutnjaka (6 u gornjoj i 4 u donjoj čeljusti) i 4 kutnjaka.
dr. vet. med. Kristijan Srebrenjak