za ljubitelje i odgajivače
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

za ljubitelje i odgajivače


 
PrijemPrijem  Latest imagesLatest images  Registruj seRegistruj se  PristupiPristupi  

 

 Šta pas ne bi smeo da jede

Ići dole 
+2
Zorica-malizmaj
"Canis Fabella"
6 posters
AutorPoruka
"Canis Fabella"
Početnik
Početnik
Šta pas ne bi smeo da jede 15-28


Broj poruka : 68
Datum upisa : 16.11.2010
Lokacija : Osijek - Hrvatska

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Što pas ne smije jesti   Šta pas ne bi smeo da jede Empty16th Novembar 2010, 3:59 pm

Često smo u dvojbi što naš pas smije a što ne smije jesti.
Evo nekoliko namirnica koje su za njh jako štetne:

ČOKOLADA.ta fina slastica u kojoj svi uživamo je vrlo toksična za našega psa. Čokolada u sebi između ostaloga sadržava kofein i theobromin, psihoaktivne narkotike. Tvari koje se nalaze u čokoladi psi ne mogu provariti i njen sastav se taloži u njihovom organizmu i može vremenom izazvati velike probleme. To su tvari koje uzimanjem u organizmu izazivaju iritaciju te izazivaju nervozu i nemir,a u većim količinama kod psa mogu izazvati preosjetljivost, drhtanje, nesanicu, čak u nekim slučajevima blaži oblik delirija, krvavi proljev, povraćanje i na žalost smrt. Zato, ma kako vas vaš pas tužno gledao dok jedete čokoladu budite jaki i ne dajte mu u interesu njegovoga zdravlja.

SVINJETINA je također zabranjena u prehrani pasa; kao sirova zbog mogućnosti zaraze Trihinelozom i oboljevanja od Ajauskijeve bolesti koju još nazivaju po simptomima "lažnom bjesnoćom" a neizlječiva je.

CRVENI LUK je zabranjen u prehrani zbog svoje oksidacije i neprobavljivosti.

GRAHORICE I MAHUNARKE; također zabranjene zbog nadimanja koje izazivaju.

CRNI ČAJ (Indijski čaj) otrovan je zbog theobromina kojega sadrži isto kao i čokolada.

CITRUSI (limun, naranča, mandarina, grejp)ne preporučuju se zbog velike količine C vitamina.

GROŽĐICE pojedene u velikoj količni psu stvaraju problem zbog nemogućnosti probave celuloze iz opne zrna,psi ne mogu probavljati celulozu kao biljojedi.

JETRICE (ĐIGERICE)bilo pileće, juneće ili goveđe, prepune su C vitamina, slabe kalorijske vrijednosti i izazivaju proljev.

KRUH svježi nikako; osušen, star par dana može.

KUPUS svježi se ne preporučuje, ali kiseli fermentirani u manjim količinama može.

KROMPIR ima teorija ZA i PROTIV, ja osobno ga ne dajem.

KOSTI pileće strogo zabranjene (naročito šuplje) jer se lome oštro i mogu dovesti do ozlijeda unutar jednjaka i crijeva, što kobno može završiti po psa.Ne preporučavaju se niti svinjske ni janjeće kosti. Najbolje je povremeno ponuditi psu sirovu juneću zglobnu kost, s kojom će očistiti zube i zabaviti se.

Preporuka je, da psu ne valja davati nikako prženo, pečeno meso, slastice koje sadrže bijeli rafinirani šećer, slanu hranu i začine koje mi u svakodnevnoj prehrani koristimo.

Slobodno me nadopunite Very Happy



Nazad na vrh Ići dole
Zorica-malizmaj
Moderator
Moderator
Zorica-malizmaj


Broj poruka : 351
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd (Zemun)

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty16th Novembar 2010, 6:14 pm

"Canis Fabella" ::
ČOKOLADA.ta fina slastica u kojoj svi uživamo ...u sebi između ostaloga sadržava kofein i theobromin, psihoaktivne narkotike. ...
Hehe zato je ja obozavam, navukla sam se jos kao mala lol!



Sto se svinjetine u ishrani pasa tice.... Aujetzky virus je termolabilan tako da se gubi bilo na visokoj bilo na niskoj temperaturi. Dakle, kuvana ili zamrzavana svinjetina moze ali opet, ne masna itd... Ja sam razgovarala o tome sa nasim veterinarom i on tvrdi da ne bi smelo da se nadje zarazeno meso u prodaji za ljudsku upotrebu bez obzira sto od tog virusa ljudi ne obolevaju (za razliku od pravog besnila). ALI pre izvesnog vremena sam videla na Vet. fakultetu psa kojemu je amputirana prednja noga do ramena. Pas je ulicni, dovela ga je njegova "starateljka". Razlog za amputaciju - pas je pojeo sopstvenu nogu (doticni virus???) e posle toga, ako sam i pomislila da dam zivu svinjetinu vise nema sanse. Kuvana moze.

Sto se pilecih kostiju tice... ja dajem svezu piletinu sa sve kostima i nikad nije bilo problema. Dajem i ribu sa kostima ali zivu, glave od ribe takodje.... ali sve zivo. Stvar je u tome sto te kosti nisu opasne u svezem stanju, krte postaju posle termicke obrade.

Za tunjevinu i druge velike morske ribe citala sam da su opasne (za ljude takodje) zbog velike kolicine zive koju sadrze.

Kustunjave plodove niti semenke ili peteljke voca psi ne bi smeli jesti. E sad, ko ce ubediti moje pse da je to tako.... kad ja od naseg lesnika ni jedne godine ni komad od njih ne mogu da uberem. Sve potamane... valjda toga nema toliko, kad im nije nista.
Nazad na vrh Ići dole
http://malizmaj.do.am
Siniša
Početnik
Početnik
Siniša


Broj poruka : 52
Datum upisa : 17.11.2010
Godina : 51
Lokacija : Bačka Palanka

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty17th Novembar 2010, 4:40 pm

TROVANJE PASA ČOKOLADOM Šta pas ne bi smeo da jede Choco




Mnogi od nas prosto lude za čokoladom i pojedu svakodnevno bar par kockica, ako ne i više od toga. Za tu braon poslasticu često se kaže da je i izvor sreće, jer supstance koje ona sadrzi pospešuju lučenje "hormona sreće", nešto slično kao kad se čovek zaljubi.

Trovanje čokoladom je veoma ozbiljno. Ljudi, znajući da čokolada njima ne čini ništa loše, a njihov ljubimac je toliko voli, ČESTO im je daju, a još češće nisu u mogućnosti čak ni da prepoznaju probleme i negativne pojave koje ona kod psa izaziva. Često se zapitaju, šta mu je i zašto je odjednom miran, a ČAK JE I ČOKOLADU DOBIO.

Šta pas ne bi smeo da jede Chocolate-ripe



Čokolada je derivat pečenog zrna kakao-a, Theobroma cacao. Toksični mehanizmi u čokoladi su methylxanthines theobromine (3,7-dimethylxanthine) i caffeine (1,3,7-trimethylxanthine). Premda je koncentracija theobromine-a u čokoladi 3-10 puta veća od coffeine-a, oba sastojka doprinose kliničkom sindromu viđenom u trovanju čokoladom. Tačne količine methylxanthines u čokoladi variraju usled prirodnih varijacija zrna kakao kao i varijacija unutar brendova čokoldanih proizvoda. Ipak, u principu ukupna koncentracija methylxanthine u suvom kakao prahu je ~800 mg/oz (28.5 mg/g), u gorkoj čokoladi za kuvanje je ~450 mg/oz (16 mg/g), poluslatkoj i slatkoj tamnoj čokoladi je ~150-160 mg/oz (5.4-5.7 mg/g) dok je u mlečnoj čokoladi ~64 mg/oz (2.3 mg/g). Bela čokolada je beznačajan izvor methylxanthine-a. Ljuska zrna cacaoa sadrži ~255 mg/oz (9.1 mg/g) methylxanthine-a.

Količina čokolade koja je otrovna za pse zavisi od psa do psa, ali takodje i od njihove veličine. Ono sto bi bila smrtna količina za jednog psa, ne mora biti za drugog.

Toksične doze (LD50) caffeine-a i theobromine-a su navodno 100-200 mg/kg ali ozbiljni znaci i smrt mogu se desiti sa mnogo manjim dozama kao rezultat varijacija individualne osetljivosti na methylxanthine, sto znači sa čokoladom se ne treba igrati. Ako uzmemo ovo za osnovu, značilo bi za psa od 20kg => 130x20=2600mg heobromine-a. U tamnoj čokoladi (čokoladi za kuvanje je oko 16mg theobromine-a po gramu čokolade, to znači da bi 162.5gr tamne čokolade ubilo psa od 20kg.

Dakle, zavisno od vrste i količinee čokolade mogu se razviti različiti znaci trovanja teobromine-om, a to su :
- ekscitacija, nemir, drhtanje
- povraćanje, proliv
- grčenje mišića
- gubitak svesti



U principu, znaci blagog oblika trovanja čokoladom (povraćanje, proliv, polydipsia) mogu se javiti već pri konzumaciji od 20 mg/kg theobromine-a, kardiotoksični efekat se može javiti pri 40-50 mg/kg i naglo pogoršanje može se desiti pri dozama ł60 mg/kg.Jedna unca mlečne čokolade po funti telesne težine je pontencijalno smrtonosna doza za psa.

Ne postoji specifični antidot za teobromin. Terapija je simptomatska, što znači da se lekovima može delovati samo na simptome trovanja. Obično, ukoliko je pas stigao do veterinara na vreme, psu se da neko sredstvo za povraćanje, ispira mu se stomak, cirkulacija se pospešuje davanjem tečnosti intravenozno... Posto oporavak traje jako dugo, moze se desiti da pas za svo ovo vrijeme mora ostati na veterinarskoj klinici….. Ako primetite bilo koji od navedenih znakova (a i pre, ako je pas pojeo veću čokoladu), odvedite vašeg psa veterinaru.

Stoga molim Vas pazite da se Vaš pas ne dokopa čokolade, čokoladnih bombona i cacao-a u prahu zaboravljenog nege u kući, na stolu...... Ukoliko se to ipak desi i uočite da je pas dirao, idite PODHITNO kod veterinara! Nemojte čekati da simptomi počnu.

http://www.gsrne.org/Chocolate.htm
http://www.provet.co.uk/health/diseases/chocolate.htm
http://www.dogownersdigest.com/news/lib ... care.shtml
http://www.apogeecomgrp.com/drkevin/chocolate.html
http://www.supervet.co.uk/dog/chocolate.htm









Poslednji izmenio Siniša dana 17th Novembar 2010, 7:09 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
Nazad na vrh Ići dole
Zorica-malizmaj
Moderator
Moderator
Zorica-malizmaj


Broj poruka : 351
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 66
Lokacija : Beograd (Zemun)

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty17th Novembar 2010, 5:36 pm

Hehe samo sam cekala da se Sinisha ukljuci, pa da ova tema zazivi. Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
http://malizmaj.do.am
Siniša
Početnik
Početnik
Siniša


Broj poruka : 52
Datum upisa : 17.11.2010
Godina : 51
Lokacija : Bačka Palanka

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty17th Novembar 2010, 7:14 pm

Hehe Hvala Zorice! Very Happy

Još bi da dodam vezano za:
- Grožđe i suvo grožđe da sadrže nepoznat toksin koji izaziva oštećenje bubrega.
- Crni i beli luk sadrže sulfokside i disulfide koji mogu da oštete krvne ćelije i izazovu anemiju. Beli luk je ipak manje toksičan od crnog luka.
- Paradajz i krompir sadrže oksilate koji mogu da utiču na rad digestivnog, nervnog i urinarnog trakta.
- Od "sveže" ribe pas može dobiti histinsko trovanje ako je riba malo stajala tj. nije baš najsvežija!
Nazad na vrh Ići dole
Dugmence
Početnik
Početnik



Broj poruka : 24
Datum upisa : 15.11.2010
Lokacija : Beograd

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty6th Decembar 2010, 10:45 pm

Nisam znala da kostunjavi plodovi mogu biti stetni Surprised ...Misa odlepi od srece samo kad cuje kako otvaram vrata police na kojoj stoji cinijica sa bademima i lesnicima...

Pa ja mislim da je za ove tri ipo godine koliko ga imamo pojeo vise kostunjavog voca nego ja Embarassed ...doduse nikada nije imao nikakvih problema...
Nazad na vrh Ići dole
lora
Početnik
Početnik
lora


Broj poruka : 7
Datum upisa : 06.08.2011
Godina : 58
Lokacija : pancevo

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty9th Septembar 2011, 5:49 am

Sta je sa cokoladom za pse?Veterinarka u pet centru tvrdi da su bezbedne po ovom tekstu sve sto ima kakao treba izbegavati,da li vi koristite cokoladne poslastice za pse?
Nazad na vrh Ići dole
Piccolo Magnifico
Administrator foruma
Administrator foruma
Piccolo Magnifico


Broj poruka : 481
Datum upisa : 15.11.2010
Godina : 39
Lokacija : Beograd

Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty9th Septembar 2011, 4:34 pm

MI za nase pse koristimo cokoladne poslastice, to najvise vole Smile
Nazad na vrh Ići dole
http://piccolomagnifico.weebly.com
Sponsored content





Šta pas ne bi smeo da jede Empty
PočaljiNaslov: Re: Šta pas ne bi smeo da jede   Šta pas ne bi smeo da jede Empty

Nazad na vrh Ići dole
 
Šta pas ne bi smeo da jede
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
za ljubitelje i odgajivače :: Generalno :: Ishrana psa-
Skoči na: